Bár Marsha Linehan még abban az időszakban alkotott nagyot, amikor nem volt vele tele a social media, ami késik, nem múlik, posztolhatunk mi is paradigmaváltást jelentő gondolataiból. 🙂
Az elsők egyike volt ugyanis, aki úgy tudta képviselni az érzelmeink szabályozásának és az önmegnyugtatás képességének a jelentőségét mentális problémák esetén, hogy az nem érvénytelenítően, hanem valós segítségként hatott.
Abban is korszakalkotó volt, hogy lerakta az alulról felfelé (azaz a testtől az agy felé) irányuló önszabályozás alapjait, azaz tudatosította azt a biológiai tényt, hogy ha megváltoztatjuk testünk állapotát, az lelkiállapotunkat is áthangolja. (Ld. 4. pont) Ezért hivatkozok a polivagális elmélet vagy a Somatic Experiencing tudástárán kívül a DBT-re is mindig, amikor feszültségcsökkentő gyakorlócsoportot tartok.
Ezért gondoltam, tisztázzuk, mit is ért a DBT érzelemszabályozás alatt.
- Az erős érzelmek hatására fellépő, nem megfelelő viselkedés legátlását. (Azaz, hogy ne cselekedjünk hirtelen felindulásból.)
- Hogy képesek legyünk külső cél érdekében koordinált viselkedésre. (Azaz, hogy észben tartva, mi a fontos, végig tudjuk csinálni azt, amit elterveztünk vagy fontos, akkor is, ha nagy stressznek vagyunk kitéve.)
- Ennek érdekében képesek legyünk a feladatra összpontosítani erős érzelmek jelenlétében is.
- Erős érzelmek hatására létrejövő fiziológiás változások lecsillapítását.
Linehan fejleszthető készségként tekintett a fentiekre még olyan személyek esetén is, akik az átlagnál sérülékenyebbek érzelmileg, vagy nem megfelelő érzelmi modulációs stratégiákat sajátítottak el addigi életük folyamán. Eredetileg a legsúlyosabb állapotú személyek (pl. önsértők) számára tervezte készségfejlesztő tréningjeit, de mint tudományos alapossággal végrehajtott hatásvizsgálataiból kiderült, mindenkinek jót tesz. Minő meglepetés. 🙂
Úgyhogy várlak gyakorlatias érzelemszabályozási készségfejlesztő workshopjaimon 2023-ban is, ha
- szeretnél nem szétesni testileg-lelkileg megterhelő események hatására
- te szeretnéd eldönteni, hogy viselkedj, nem azon kapva magad, hogy már megint csak loholsz az események után és megint hülyeséget csináltál
- ha szeretnéd megtanulni, hogy tudod végig szem előtt tartani, mi a fontos még akkor is, ha ez azzal jár, hogy nem tudsz azonnal megszabadulni a kínzó feszültségtől.
Irodalom: Marsha M. Linehan (2010): A borderline személyiségzavar kognitív viselkedésterápiája, Medicina, Budapest