A bejegyzés alapjául szolgáló cikk szerzője azzal az anomáliával kezdi, hogy a pszichológus szakma sokat foglalkozik a nárcisztikus személyiségzavarral, annál kevesebbet azonban az áldozatokkal. Sajnos valóban nincs hivatalos diagnosztikai kategória a nárcisztikus abúzus elszenvedőinek a mentális problémáinak a leírására. Egyes szerzők utalnak rá Nárcisztikus Áldozat Szindrómaként, vagy Traumával kapcsolatos Nárcisztikus Tünetekként, Poszttraumatikus Nárcisztikus Zavarként, de általában a komplex PTSD egy speciális eseteként kezelik és nem kap külön figyelmet. (Mellesleg a C-PTSD, a krónikus, hosszan tartó, többféle bántalmazástól kialakuló mentális zavar is csak most kezd beépülni a hivatalos nomenklatúrába, a DSM V előtt nem létezett ilyen diagnosztikai kategória.)
Eygetértek a cikk szerzőjével, hogy óriási jelentősége lenne, ha a klinikusok számára ez egy elismert és könnyebben felismerhető jelenség lenne, mert jelen pillanatban nem veszik elég komolyan a bántalmazás súlyosságát. Az áldozatok sokszor tovább traumatizálódnak azáltal, hogy nekik kell bizonygatniuk azt a körmönfont és nehezen tetten érhető abúzust, ami körüllengi az életüket és hát a problémáik jelentős része épp abból fakad, hogy ők sem veszik észre, hogy bántalmazásnak vannak kitéve.
A cikk felsorol néhány tünetet, amelyek nárcisztikus abúzus esetén jellemzőek. Ezek átfedést mutatnak több mentális zavarral, nem javaslom senkinek, hogy magát diagnosztizálja, de az fontos, hogy felismerjétek, hogy a panaszaitok eredendő oka lehet az a (sokszor burkolt) bántalmazás, amiben akár most, akár gyerekkorotokban részetek volt.
- · flashback-ek (itt és most minőségű, váratlan, nem kontrollálható emlékbetörések) a traumáról, a traumatikus viselkedésről
- · a személyes biztonsággal kapcsolatos intenzív félelem
- · túlfeszített, ideges
- · állandóan a környezetét monitorozza a potenciális veszélyhelyzet felmérése érdekében
- · depressziós
- · ingerlékeny
- · bűntudatos
- · több testi panasza is van
- · önsértésre hajlamos
- · pánikrohamai vannak
- · dermedt, sokkos állapotai vannak
- · nehézségei vannak a gondolkodással és emlékezéssel
- · azt érzi, hogy mindjárt megőrül
- · alvási nehézségek, rémálmok
- · kényszeres tünetek
- · evészavar
- · elfojtott harag
- · disszociatív állapotok
- · öngyilkossági gondolatok
- · állandóan elbizonytalanodik
- · forgatja magát a másik szándékain
Az érzelmi bántalmazás néhány nárcizmusra jellemző formáját is megfogalmazza a cikk, ezek a jól ismerős gázlángozás (meghamisítani a valóságot, hogy őrületbe kergessem a másikat), tárgyiasítás, hasítás, se veled se nélküled állapotok, eltaszítani és visszaszippantani a másikat, dühkitörések, krízisállapotok fenntartása.
Az eredeti cikk:
https://pro.psychcentral.com/exhausted-woman/2015/10/identifying-victims-of-narcissistic-abuse/#